Kamień Śląski

KAMIEŃ ŚLĄSKI - TU ODNOWISZ CIAŁO I DUSZĘ!

Pierwsza wzmianka o Kamieniu Śląskim pochodzi z 1104 r. Tutaj urodzili się święty Jacek (ok. 1183– 1257) oraz  błogosławieni Bronisława  i Czesław, z rodziny Odrowążów, którzy odegrali wielką rolę w ewangelizacji ówczesnej Europy. Święty Jacek Odrowąż, żarliwy kapłan i misjonarz zakonu dominikanów, został uroczyście kanonizowany w 1594 roku. Jego statua zdobi kolumnadę Berniniego przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie. 

Sam pałac, który początkowo był średniowieczną warownią, pięć wieków po narodzeniu św. Jacka, został przebudowany przez rodzinę von Larisch w barokowy pałac. A komnata, w której według tradycji urodził się św. Jacek, stała się kaplicą, dziś dostępną dla odwiedzających Sanktuarium.

Pałac w Kamieniu Śląskim

W historii Pałacu, oprócz rodziny Odrowążów, ważną rolę odegrały także rodziny Strzałów, von Larisch i Strachwitz. Dbały one przede wszystkim o rozwój posiadłości w Kamieniu Śląskim i o utrzymanie zamku. 

W latach 80. XX wieku podjęto próbę odbudowy oficyny kompletnie zniszczonych i rozgrabionych zabudowań pałacowych. Wszczęto także poszukiwania kupca i inwestora. Jednak ze względu na duże zniszczenia obiektów, nikt nie podjął się ich odbudowy. Zaproponowano więc przekazanie ruin pałacu Diecezji Opolskiej. Jeszcze w 1990 r. załatwiono formalności związane z prawem własności i niemal natychmiast przystąpiono do odbudowy obiektu.

Prace trwały niespełna cztery lata. Udało się w dużej mierze odtworzyć zabytkową architekturę historycznego pałacu. Odbudowano całkowicie zniszczoną wieżę, odrestaurowano kaplicę, wyremontowano oficynę i budynki gospodarcze, które zaadaptowano na bazę turystyczno-noclegową. Odrestaurowano także w pierwotnym stylu całkowicie zdewastowaną salę balową. Dokonano rewaloryzacji parku otaczającego pałac. Oczyszczono i zagospodarowano przypałacowy staw.

W 1994 r. Biskup Opolski ustanowił tu Sanktuarium św. Jacka - Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. W zabytkowych wnętrzach Pałacu organizowane są konferencje, szkolenia, sympozja – często o wymiarze międzynarodowym.

W parku, na przeciw pałacu, wznosi się Brama Dzwonów, zwana „bramą pojednania i pokoju”. Dzwony zostały  podarowane w 2012 roku  przez redemptorystów z niemieckiego Bochum  w dowód uznania dla  arcybiskupa Alfonsa Nossola. 

W dawnych przypałacowych zabudowaniach gospodarczych powstał nowoczesny kompleks rehabilitacyjno-wypoczynkowy Sebastianeum Silesiacum. Jego nazwa upamiętnia Sebastiana Kneippa (1821 -1987), proboszcza Bad Wörishofen, którego  metody terapeutyczne - hydroterapię, ziołolecznictwo, racjonalny sposób odżywiania się – wykorzystuje się do dzisiaj. 

Sebastianeum Silesiacum

Do obiektu przylega Ogród Kneippa, gdzie, w ramach  „spaceru po wodzie”, można poddać się hydroterapii  wykorzystującej lecznicze właściwości wód oligoceńskich.

Natomiast wieś Kamień Śląski zyskała wyróżnienie w  konkursie o Europejską Nagrodę Odnowa Wsi.  Tu w 2007 r., w X rocznicę ustanowienia Opolskiego Programu Odnowy Wsi, odbył się VI Europejski Kongres Odnowy Wsi z udziałem przedstawicieli wszystkich polskich regionów.  W roku 2004  wieś zwyciężyła w konkursie „Piękna Wieś Opolska”.

WYDARZENIA CYKLICZNE ODBYWAJĄCE SIĘ W KAMIENIU ŚLĄSKIM:

Metropolitarne uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka, Jarmark Odpustowy – w tym zawody w „Rzucie kamieniem”  (corocznie, w weekend przed 17 sierpnia).

Bieg św. Jacka (corocznie, w sobotę po uroczystościach odpustowych u św. Jacka).

Koncerty na wodzie (cyklicznie w niedziele w okresie letnim).

Uroczyste bicie dzwonów przy Bramie Dzwonów (w każdą sobotę o godz. 15.00 oraz w niedzielę o godz. 11.15 i o godz. 14.55).


+48 724 470 089 recepcja@opole.airport.aero